Lasiodora parahybana

Ptasznik olbrzymi, czyli Lasiodora parahybana to jeden z największym pająków na świecie. W wyglądzie tego gatunku dominuje czarne ubarwienie, jednak spotkamy również osobniki o brunatne, brązowe i szare. Wielkość dorosłej samicy wraz z odnóżami może mierzyć 28 cm! Samo ciało stanowi jednak 10 cm. Samce nieco mniejsze osiągają 23 cm z odnóżami, a samego ciała 7-8 cm.
Ptaszniki olbrzymie są agresywne. Zdarzają się jednak osobniki spokojne. Ich jad jest słaby i nie powinien zagrażać człowiekowi. Wielu jednak śmiałków w branży chętnie wyciąga pająka na rękę do sesji zdjęciowych. Trzeba tutaj zaznaczyć, że mimo tego iż jad jest słaby to zęby zwierzaka są dość duże. Samo ugryzienie bardziej boli, a rana dłużej się goi.

Terrarium dla Ptasznika Olbrzymiego

Lasiodora parahybana jest pająkiem naziemnym. Dla dorosłego osobnika przygotowujemy kostkę o wymiarach minimum 30x30x20 cm. Osobiście trzymam je jednak w terrariach o szerokości 50 cm. W tak dużym terrarium znajdziemy miejsce nie tylko na kryjówki, ale ciekawe ozdoby. Jako podłoże u tego gatunku sprawdza się idealnie podłoże kokosowe, ale można również wykorzystać ziemi. Ptasznika olbrzymiego trzymamy w temperaturze 22-27 stopni Celsjusza, a wilgotność powinna wahać się między 65, a 75%.
Ptasznik Olbrzymi jest jednym z najpopularniejszych gatunków w hodowli. Cieszy się tym mianem z uwagi na niską cenę. Stadium L1 kupimy już za około 10 zł. Co ciekawe Lasiodora parahybana polecana jest dla osób początkujących!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *